بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

صورت در بدن از حساس‌ترین و لطیف‌ترین نقاط بدن است. زیبایی صورت انرژی انسان را بالا برده و اعتماد به نفس می‌دهد. بدیهی است که از گذشته تا امروزه همه مردم به سلامت پوست بالأخص پوست صورت خود اهمیت داده و رسیدگی می‌کنند. در صورت نیز مانند بقیه نقاط بدن مو رشد می­‎‌کند که برای خانم‌ها نازک‌تر و پرز گونه و برای آقایان کلفت‌تر که این از زیبایی کاسته و آزار‌دهنده است. اما لیزر موهای زائد صورت چگونه است؟ آیا فایده‌ای دارد؟

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد صورت

در کنار فولیکول­‌های مو، رنگدانه‌های پوست ما (که ملانین نام دارند) وجود دارد. این رنگدانه‌ها باعث طبیعی شدن رنگ پوست ما می‌شوند. لیزر یک دسته از پرتوهای نور با انرژی و طول موج خاصی است که پس از برخورد با ملانین باعث تخریب فولیکول­‌های مو می‌شود. با تخریب این فولیکول‌‌های مو صورت دیگر قادر به ساخت تار مو نیست و مویی رشد نمی‌کند. به این عمل، لیزر مو زائد می‌گویند. زدودن موهای زائد روش‌های بسیاری دارد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. لیزر برای حذف موهای زائد صورت کم خطر‌تر است و از افتادگی و عارضه‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

به کمک لیزر می‌توانید مو‌های زائد نواحی زیر را کاملا از بین ببرید

 • دور ابروها
 • مابین ابروها (ابروی پیوندی)
 • پشت لب فوقانی
 • چانه
 • گردن
 • پشت سر و گردن
 • خط ریش آقایان

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

لیزر مو­های زائد صورت برای آقایان

آقایانی که از شیو کردن مکرر موهای صورت خسته شده‌اند به فکر لیزر موهای زائد صورت می‌افتند. که با این کار خود را از شیو موهای صورت راحت کرده و در زمان و هزینه صرفه‌‌جویی می‌کنند.

تنها راه درمان بیماری‌ای به نام فولیکولیت کاذب، که یک بیماری پوستی برای آقایان است، لیزر کردن صورت می‌باشد. در این بیماری، موهای ریش به سمت پوست برگشته و به درون آن وارد می‌شود که تنها با لیزر کردن برطرف می‌شود.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

با این دو ویژگی، لیزر بهتر عمل می‌کند

با داشتن این دو ویژگی، لیزر موهای زائد، رشد موها را بهتر و بیشتر متوقف خواهد کرد:

 1. رنگ پوست روشن
 2. موهای زائد ضخیم و تیره رنگ (که به موهای مردانه یا هورمونی معروف هستند)

عوارض لیزر موهای زائد پوست صورت

معمولا عوارض لیزر به صورت سطحی و زودگذر است و با مراقب و گذشت چند روز  پوست صورت به حالت اولیه باز می‌گردد.

قرمزی و درد خفیف: ممکن است بعد از اولین جلسه لیزر، قرمزی صورت و درد خفیف آزار دهنده باشد که به دلیل اشعه لیزر و حساسیت پوست صورت ایجاد می‌شود. این عوارض بعد از گذشت ۱ الی ۳ روز برطرف شده و دیگر ایجاد نمی‌شود.

پوسته پوسته شدن: پوسته پوسته شدن پوست صورت بستگی به نوع دستگاه لیزر دارد. اما این عارضه نیز زود گذر است.

ایجاد تاول: اگر دستگاه لیزر و نوع آن را مناسب با پوست خود انتخاب نکنید و یا اپراتور دستگاه‌ مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است تاول‌هایی برروی پوست صورتتان ایجاد شود.

ایجاد اسکار (بافت جوشگاهی): با کافی نبودن مهارت اپراتور دستگاه یا تنظیم نبودن دستگاه لیزر، ممکن است دچار عارضه بافت جوشگاهی شوید. این مشکل به ندرت ایجاد می‌شود اما اگر ایجاد شود همیشگی است و برگشت‌پذیر نمی‌باشد.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

توصیه­‌هایی در مورد لیزر موی صورت

برای عملکرد بهتر لیزر صورت و دریافت بهترین نتیجه از این عمل به توصیه‌های زیر توجه کنید:

 • از حدود یک ماه قبل از لیزر از شیو و برداشتن موهای صورت جلوگیری کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.
 • در روز مراجعه برای لیزر موهای صورت، موهای صورت را شیو کنید و آرایش روی صورت خود را پاک و تمیز کنید.
 • اگر بیماری زمینه‌ای دارید، قبل از شروع لیزر به پزشک مورد نظر خود اطلاع دهید و مشاوره بگیرید.
 • برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها، در حساسیت بعد از لیزر تاثیر می‌گذارد. باید از قبل، دارو‌های مصرفی را به دکتر  خود نشان دهید و مطمئن شوید تا مشکلی پیش نیاید.
 • بهتر است در دوران بارداری از لیزر استفاده نکنید. اگر مسر به انجام لیزر در این دوره هستید، با پزشک خود در میان بگذارید.
 • تا یک هفته پس از لیزر، صورت خود را در معرض آفتاب قرار ندهید؛ زیرا دچار لک پوستی و حتی تاول می‌شوید. اگر مجبور به خروج از منزل شدید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اگر در صورت خود تاول‌های پوستی مشاهده کردید از ترکاندن آن‌ها جلوگیری کنید.

طول درمان و هزینه‌

به طور معمول قبل از شروع لیزر، یک جلسه مشاوره با پزشک برگزار می‌شود که در آن جلسه، تعداد دفعات تکرار لیزر، تعداد جلسات آن و موارد دیگر بررسی می‌شود. تعداد جلسات به نوع پوست، رنگ پوست و ضخامت موی صورت بستگی دارد که بین ۳ تا ۷ جلسه و در فاصله‌ی ۴ تا ۶ هفته می‌باشد. هزینه لیزر صورت نیز به تعداد دفعات مورد نیاز بستگی دارد.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

آیا لیزر کردن، روش دائمی حذف موهای صورت است؟

انتظار می‌رود که با انجام لیزر با دستگاه و نوع صحیح به طور کامل موهای صورت از بین برود. اما به طور کلی موهای صورت بین ۶۰ تا ۹۰ درصد کم می‌شود.

امکان رشد مجدد موهای زائد حذف شده در ناحیه‌‌ی صورت وجود دارد؟

اما سوال این است که آیا پس از لیزر موهای زائد صورت، موها باز هم رشد خواهند کرد؟ اگر فولیکول مو که باعث رشد مو صورت است به طور کامل تخریب شود، دیگر امکان رشد مجدد ندارد؛ اما شرایط خاصی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک که در آن افزایش هورمون تستوسترون در خانم‌­ها اتفاق می‌­افتد، امکان فعالیت مجدد فولیکول لیزر شده وجود دارد.

قبل از شروع لیزر می‌­توان از ژیلت برای از بین بردن موهای زائد استفاده نمود؟

برخی از کلینیک‌ها توصیه می‌کنند که قبل از شروع لیزر، صورت خود را با ژیلت بزنند زیرا باعث ضخیم شدن و تیره‌­تر شدن موهای صورت می‌شود.

 

انجام لیزر می‌­تواند باعث آسیب به چشم شود؟

استفاده از عینک مخصوص که در کلینیک به شما می‌دهند، از آسیب چشم جلوگیری می‌کند.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

آیا لیزر باعث نازایی می‌شود؟

جواب این سوال منفی است. خیر؛ اشعه دستگاه لیزر بسیار پایین است به همین دلیل عوارضی برای بارداری ندارد.

کلینیک‌­های لیزر موهای زائد با هم تفاوت دارند؟

بله، کلینیک­‌ها تفاوت‌­های زیادی با یکدیگر دارند که این تفاوت­‌ها عبارتند از:

پزشک معالج: مسئولیت کلینیک، انتخاب دستگاه با کیفیت و اصل، تعداد دفعات لیزر، فواصل بین جلسات و … به عهده پزشک معالج است.

اپراتور انجام لیزر: فردی که دستگاه لیزر را به دست دارد و بر روی صورت ما به چرخش در می‌آورد، اپراتور است که باید مهارت، دقت، علاقه و تجربه در کار خود داشته باشد تا عوارض را به حداقل برساند.

دستگاه‌های لیزر: دستگاه‌های متفاوتی برای انجام لیزر وجود دارد و با انتخاب دستگاه‌های به روز‌تر، دقت کار بالاتر رفته و عوارض پس از نیز کاهش می‌یابد.

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد صورت

سخن پایانی

در این مطلب سعی بر آن شد تا لیزر موهای زائد صورت را از همه نظر مورد بررسی قرار داد. با انتخاب لیزر به عنوان شیوکننده دائمی صورت از هزینه‌های اضافی، اتلاف وقت، زبر شدن صورت و… جلوگیری می‌کنید. پوست صورت از حساسیت بالایی برخوردار است زیرا همه مردم توجه زیادی به صورت دارند. بعد از تصمیم به انجام لیزر، حتما در مورد کلینیک‌های مناسب، پزشک‌های نامی و دستگاه‌های معتبر اطلاع حاصل کنید تا بهترین نتیجه را با کمترین هزینه و عوارض دریافت کنید. کلینیک زیبایی هستیا از جمله کلینیک‎‌هایی است که دارای کادری مجرب برای این کار است و شما می‌توانید با خیال راحت برای طب سوزنی صورت و همچنین تمام نقاط بدن به آن مراجعه کنید و در بالاترین سرعت نتیجه بگیرید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره تماس‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها بیان کنید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهند

تماس با ما