طب سوزنی زیبایی

طب سوزنی زیبایی 

طب سوزنی زیبایی یکی از روش‌های پزشکی سنتی می‌باشد که بین متخصصان و همچنین عموم مردم بسیار رایج شده است و از هزاران سال قبل تا کنون در بیمارستان‌های کشورهای آسیایی از جمله چین مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تئوری طب سوزنی گاهی همان انرژی حیاتی تلقی می‌شود .

می‌دانیم که هر عضوی از بدن با توجه به عملکرد آن، به انرژی حیاتی با کیفیت و میزان متفاوتی نیاز دارد. فعالیت‌های مختلف اعضای بدن انرژی حیاتی متفاوتی تولید می‌کنند یا بر روی انرژی حیاتی تاثیر می‌گذارند. هنگامی که فرد بیمار می‌شود، انرژی حیاتی وی کاهش یا افزایش می‌یابد؛ در این حالت، متخصص طب سوزنی با معاینه‌ی بیمار، نقاط درمانی را تشخیص می‌دهد و طب سوزنی را آغاز می‌کند.

حتی ممکن است به بیمار رژیم غذایی یا سبک زندگی ویژه‌ای را پیشنهاد دهد. سازمان بهداشت جهانی نام بیش از سی بیماری را اعلام کرده که از روش طب سوزنی قابل درمان است. درمان با طب سوزنی نقاط ویژه‌ای از سطح بدن را که «نقاط طب سوزنی» نامیده می‌شوند را تحریک می‌کند. در واقع این نقاط محل تمرکز انرژی حیاتی در بدن هستند. طب سوزنی تاثیر زیادی بر روی زیبایی پوست دارد که از آن به عنوان طب سوزنی زیبایی یاد می‌کنند.

از آن‌جا که امروزه سلامت و زیبایی پوست مورد توجه همه قرار گرفته است، عموم مردم برای رسیدگی و درمان پوست خود (به عنوان مثال جوان سازی، از بین بردن چین و چروک و …) به طب سوزنی روی آورده‌اند. به این صورت که سوزن‌های کوچک و ضدعفونی شده را در نقاط مخصوص پوست فرو می‌کنند تا با تحریک این نقاط و افزایش گردش خون طبیعی در این نواحی طی 10 تا 12 جلسه سبب بهبود و درمان همان نقاط از بدن شود.

طب سوزنی علاوه بر جوان سازی، درمان اختلالات پوستی، کشسانی ماهیچه‌های صورت، تغذیه و جذب اکسیژن بیشتر پوست و … سبب افزایش رطوبت و ترشح غدد چربی بر پوست هم می‌شود.

طب سوزنی زیبایی

 

طب سوزنی و تاثیر آن بر زیبایی

طب سوزنی زیبایی برای مقاصد زیبایی از جمله سر، صورت و گردن مورد استفاده می‌باشد . امروزه انواع مختلفی از طب سوزنی زیبایی وجود دارد و مکانیسم‌های زیادی برای آن ارائه شده است. به عنوان مثال تعادل اندام‌های داخلی، افزایش جریان خون با قرار دادن سوزن در نقاطی از بدن، افزایش تون عضلات نمونه‌هایی از مکانیسم اثر طب سوزنی بر زیبایی پوست می‌باشد.

اولین مرحله برای رسیدگی و جوان سازی پوست آب‌رسانی به پوست و مرطوب کردن پوست می‌باشد. حفظ تعادل بین میزان آب و میزان چربی، یکی از عوامل مهم در حفظ رطوبت پوست است.

محققان میزان آب و میزان چربی پوست فرد را قبل و بعد از جلسات طب سوزنی بررسی و اندازه گیری کردند و به این نتیجه رسیده‌اند که طب سوزنی میزان آب و چربی پوست را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و به مرور زمان سبب جوان سازی و کاهش خشکی پوست صورت می‌شود.

طب سوزنی زیبایی

انواع مختلفی از طب سوزنی برای زیبایی صورت مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفته است. امروزه روش طب سوزنی زیبایی برای افزایش کشش عضلات صورت با برگرداندن تون عضلات صورت، مورد استفاده‌ی پزشکان کره‌ای قرار گرفته است.

طبق یک مطالعه‌ی بررسی تغییرات تون عضلات صورت که با روش ام آر آی انجام شده است، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تون عضلات صورت با افزایش سن کاهش می‌یابد و با کمک طب سوزنی و قرار دادن سوزن بر عضلات، می‌توان تون این عضلات را مجددا به‌دست آورد.

مطالعات و تحقیقات سیستماتیک انجام شده بر پوست در سال 2015 ثابت کرده است که طب سوزنی در درمان  انواع بیماری‌های پوستی از جمله آندرومتریوز، درماتیت، کلوآسما، خارش، کهیر، هیپر هیدروز و الاستیسیتی موثر واقع شده است.

لازم به ذکر است که افزایش سن با تحریک محرک‌های مکانیکی بر روی عضلات صورت سبب افزایش چین و چروک پوست صورت و پیری پوست می‌شود که محققان کره‌ای با مطالعه‌ای که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که طب سوزنی زیبایی صورت، از این معضل جلوگیری می‌کند.

 

روش درمانی به کمک طب سوزنی

این روش درمان، به طور کل برای تمام نقاط بدن و همچنین چهره به صورت هم زمان قابل استفاده می‌باشد. اغلب بیماران شرایط عمومی بدن خود و همچنین بهبود آن را به شرایط پوستی و زیبایی پوست خود پیوند می‌زنند؛ به طوری که فردی که از سلامت کامل پوستی برخوردار است به طور کل احساس سلامتی و آرامش بیشتر و همچنین خواب راحت‌تر و آرام‌تری دارد.

علاوه بر تاثیرات و فواید طب سوزنی که تا اینجا ذکر شد می‌توان به اثرات سیستمیک ناشی از آن از جمله احساس شادابی و همچنین احساس شفافیت در پوست هم اشاره کرد.

برای انجام طب سوزنی باید به یک پزشک متخصص و کلینک معتبر طب سوزنی مراجعه کنید.

طب سوزنی زیبایی

 

کاربرد طب سوزنی زیبایی

 • جوانسازی پوست
 • از بین بردن منافذ باز پوست
 • برطرف کردن لک‌ها و کک و مک
 • متعادل کردن چربی پوست
 • روشن کردن پوست
 • برطرف کردن چین و چروک پوست صورت
 • لیفتینگ پوست و برطرف کردن افتادگی پوست
 • از بین بردن جوش، آکنه، جای جوش و جای آکنه
 • حذف غبغب
 • بر طرف کردن خط عمیق اخم، خط لبخند، خط پیشانی و خط دور لب
 • برطرف کردن تیرگی، گودی و پف زیر چشم

طب سوزنی زیبایی

 

انواع مختلف سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی

انواع مختلف این سوزن‌ها از نظر جنس و سایز و ضخامت با یک دیگر متفاوت هستند.

از نظر جنس، سوزن‌های استیل، سوزن‌های نقره و سوزن‌های طلا در بازار وجود دارند.

سوزن‌های «کرمی شکل» سوزن‌های بسیار نازکی هستند که در طب سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا قطر آن ها بین 0.25 تا 0.3 میلی‌متر می‌باشد. فرو کردن این سوزن‌ها در پوست، هیچ گونه زخم یا خراشیدگی و برش در پوست ایجاد نمی‌کند و درد بسیار ضعیف آن به صورت یک بی حسی، گز گز کردن یا شوک الکتریکی بسیار ضعیف احساس می‌شود؛ در نتیجه، درد آن به هیچ وجه قابل مقایسه با درد ناشی از سوزن‌های مورد استفاده در تزریقات نمی‌باشد.

عمق فرو رفتن سوزن‌ها در پوست با تشخیص پزشک متخصص این کار و بسته به نوع بیماری و نقطه‌ی مورد نظر بدن متفاوت است و به طور کل بسیار کمتر از عمق فرو رفتن سوزن‌های استفاده شده در تزریقات می‌باشد.

لازم به ذکر است که سوزن‌های مورد استفاده برای طب سوزنی ناحیه‌ی صورت، بسیار نازک‌تر و کوتاه‌تر از سایر سوزن‌ها هستند.

این سوزن‌ها باید حدود 20 تا 30 دقیقه در محل مورد نظر باقی بمانند و تعداد جلسات درمانی که متخصص به بیمار توصیه می‌کند معمولا بین 10 تا 12 جلسه می‌باشد.

طب سوزنی زیبایی

استفاده از روش‌های طب مکمل و همچنین طب سوزنی به عنوان یکی از روش‌های درمانی و زیبایی موثر، مورد توجه تمام جوامع قرار گرفته است. مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که عوارض سوء ناشی از درمان با طب سوزنی از عوارض درمان با تزریقات مختلف مثل تزریق ژل یا توکسین بوتولینیوم کمتر است و بیمارانی که تمایل به انجام این تزریقات را ندارند، می‌توانند به طب سوزنی روی آورند و پزشکان برای این افراد طب سوزنی را تجویز می‌کنند.

همچنین علاوه بر زیبایی، طب سوزنی بر لاغری و درمان نیز تاثیر زیادی دارد که از آن به عنوان طب سوزی لاغری و طب سوزنی درمانی یاد می‌کنند.

جهت انجام طب سوزنی، می‌توانید به کلینیک زیبایی هستیا واقع در تهران مراجعه کنید. برای رزرونوبت می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت اقدام کنید. این کلینیک با کادری مجرب و پزشک‌هایی متخصص، آماده‌ی پذیرش تمام خدمات شما عزیزان در زمینه‌ی طب سوزنی و پوست می‌باشد. جهت مشاهده‌ی دیگر خدمات این کلینیک، می‌توانید از دیگر مقاله‌های این سایت دیدن کنید.

تماس با ما