مراقبت بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

اولین بار طب سوزنی در کشور چین انجام شد و بعد از آن تقریبا همه‌ی کشور‌ها از این طب استفاده کردند. طب سوزنی یکی از روش‌های معالجه کردن برای بیماری‎‌های سخت و دشوار می‌باشد که این روش، از روزگاران قدیم تا به امروزه در کشورهای مختلف از جمله ایران باب بوده و چند سالی است که، مراکز طب سوزنی در نقاط مختلف تاسیس شده است و توانسته بسیاری از بیماری‌ها اعم از سر درد، کمر درد، درد گردن، پا درد و زانو دردهای شدید، بیماران اعصاب و روان، افسردگی، بی‌خوابی و… را بهبود ببخشد.

کاربرد مهم طب سوزنی، از بین بردن و یا محو کردن نقاط مختلف بدن می‌باشد. اما تابه حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مراقبت‌های بعد از طب سوزنی چیست؟ و چرا باید انجام شود؟ در این مطلب قصد داریم به موضوع مهم مراقبت‌های بعد از طب سوزنی بپردازیم.

 

طب سوزنی و تاریخچه‌ی آن

تاریخچه‌ی طب سوزنی در ایران به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. اولین بار فردی به نام رشید الدین فضل الله به سنت طبی ایران ورود پیدا کرد. او این طب سوزنی را از کتاب چینی یاد گرفت که آن کتاب، ترجمه شده‌ی کتاب چینی به زبان فارسی دری بود. در نهایت در سال 1356 این طب توسط شورا عالی نظام پزشکی تایید و تصویب شد.

اما این طب هنوز مشکلاتی در ایران دارد که مهم‌ترین مشکل این است که اگر فردی بخواهد این نوع طب را یاد بگیرد، امکان یادگیری آن در کشور ما وجود ندارد چراکه هنوز رشته‌ای به این عنوان در مراکز یادگیری وجود ندارد.

طب سوزنی یکی از کهن‌ترین روش در برطرف کردن بیماری و انواع دردها بوده که اولین بار در کشور چین، این روش صورت گرفته و بعدها آموزش داده شده است. این طب فواید زیادی در از بین بردن دردها دارد؛ اما نکته‌ای که شما باید به آن توجه کنید این است که حتما نکاتی که در این مقاله درباره‌ی قبل و بعد از انجام طب سوزنی گفته شد را در نظر بگیرید و رعایت کنید.

همچنین اعمالی هم هستند که موجب بی اثر شدن در طب سوزنی می‌شوند. این اعمال عبارت است از ورزش‌های سنگین، کشیدن سیگار و مواد مخدر، اضطراب بالا و… که باید بعد از انجام طب سوزنی جدا از آن‌ها خودداری کرد، تا اثر فوق العاده‌ی این طب را احساس کرد.

البته در مقالات گذشته به طور کامل در مورد اینکه طب سوزنی چیست و چگونه است صحبت کردیم. در این مطلب به مراقبت‌های پس از آن پرداخته می‌شود.

 

مراقبت‌های قبل از طب سوزنی

معمولا پزشکان طب سوزنی قبل از انجام این کار، توصیه‌هایی به مراجعه کنندگان خود می‌کنند و به انجام آن بسیار تاکید می‌کنند:

توصیه‌ی اول: بهتر است قبل از انجام طب سوزنی چکاپ کلی صورت بگیرد چراکه این کار موجب می‌شود شما از بیماری و مشکلات خود آگاه شوید.

توصیه‌ی دوم: قبل از انجام طب سوزنی فعالیت‌های سنگین مانند بدنسازی، بلند کردن و یا حمل کردن وسایل سنگین و… انجام ندهید. اگر به این توصیه عمل نکنید، باعث می‌شود عضلات و اندام‌های بدن‌تان استراحت کافی را نداشته باشند و آماده‌ی انجام طب سوزنی نباشند.

توصیه‌ی سوم: داروهایی را که مصرف می‌کنید در یک کاغذ بنویسید و آن را به پزشک متخصص طب سوزنی نشان دهید؛ این امر موجب می‌شود تا اگر طب سوزنی برای شما مناسب نباشد، پزشک از انجام آن خودداری می‌کند.

توصیه‌ی چهارم: قبل از انجام طب سوزنی از غذاهای سنگین پرهیز کنید. بهتر است از غذاهای سبک‌تر استفاده کنید؛ اما دیگر نیاز نیست که ناشتا باشید.

توصیه‌ی پنجم: سعی کنید قبل از انجام طب سوزنی آرامش خود را حفظ کنید و اضطراب و استرس نداشته باشید. نیازی به مصرف داروهای آرام بخش و مسکن نمی‌باشد زیرا درد ناشی از طب سوزنی بسیار ناچیز بوده و دردی ندارد.

مراقبت بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

 

مراقبت‌های بعد از طب سوزنی

توصیه‌ی اول: سعی کنید بعد از انجام طب سوزنی استراحت کافی داشته باشید زیرا عضلات و تمام قسمت‌هایی که طب سوزنی روی آن انجام شده نیازمند استراحت می‌باشند. بنابراین سعی کنید علاوه بر استراحت کافی، از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

توصیه‌ی دوم: بهتر است از مصرف کافئین، قهوه، الکل و تمامی نوشیدنی‌‎‌های مست‌کننده که منجر به کاهش هوشیاری می‌شود، جدا خودداری کنید. در صورت رعایت نکردن این توصیه، درمان شما مختل می‌شود و مشکل برای شما ایجاد خواهد کرد.

توصیه‌ی سوم: سعی کنید بعد از انجام طب سوزنی از غذاهای مفید و مناسب استفاده کنید؛ منظور این است که از غذاهای پرچرب و سنگین استفاده ننمایید و از خوردن آن‌ها بسیار پرهیز کنید. در بعضی از کلینیک‌ها و مراکز درمانی پزشک متخصص، یک برنامه‌ی غذایی به مراجعه کننده‌ی خود می‌دهد؛ پس سعی کنید طبق برنامه‌ی غذایی پزشک خود، جلو بروید تا این فرآیند درمان به خوبی طی شود.

توصیه‌ی چهارم: سعی کنید بدن خود را گرم نگه دارید و از لباس‌های ضخیم و نوشیدنی‌های گرم استفاده کنید تا از سرما دور شوید.

توصیه‌ی پنجم: بهتر است بعد از طب سوزنی ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی انجام دهید. نکته‌ی حائز اهمیت در انجام ورزش‌های سبک این است که حتی با انجام این نوع ورزش، بدن‌تان به هیچ عنوان نباید خسته شود.

توصیه‌ی ششم: بعد از طب سوزنی سعی کنید یک الی دو ساعت چیزی مصرف نکنید. اگر غذایی بعد از طب سوزنی مصرف شود، سیستم گوارشی مشکل پیدا می‌کند.

توصیه‌ی هفتم: اگر بعد از انجام طب سوزنی، درد یا گرفتگی عضلات احساس کردید می‌توانید برای کاهش این درد از ماساژ استفاده کنید. این عمل موجب می‌شود تا فرآیند درمان‌تان با موفقیت طی شود.

مراقبت بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

 

آیا طب سوزنی در کنار درمان‌ها به کار می‌رود؟

طب سوزنی یک روش بی‌خطر و بدون عوارض جانبی می‌باشد. معمولا افرادی که از طب سوزنی درمانی استفاده می‌کنند، علاوه بر این که بدن سالم و تندرستی دارند، باعث می‌شود تا این افراد از مصرف دارو بی‌نیاز شوند.

نکاتی در مورد سوزن‌های مورد استفاده

اکنون که به موضوع مراقبت‌های بعد از طب سوزنی پرداختیم، خوب است که نکاتی را نیز این مورد بدانیم. ویژگی سوزن‌ها این است که بسیار انعطاف‌پذیر بوده و در عین حال که نازک و توپر نیز می‌باشند. این سوزن‌ها نباید کج یا قدیمی شوند؛ چراکه منجر به شکسته شدن در بدن فرد می‌شوند.

سوزن‌ها چیزی را به بدن شما تزریق نمی‌کند زیرا همان طور که در بالا اشاره شد، این سوزن توپر است.

سوزن‌ها یک روکشی پلاستکی دارند. نام این روکش‌ها «گاید» می‌باشد که باعث می‌شود زودتر و سریع تر وارد بدن شود. شاید علت اصلی بی درد بودن آن‌ها، تیز بودن سوزن‌های نو باشد، که یک بار مصرف نیز می‌باشند.

بسیار جالب است بدانید که این سوزن‌ها با توجه به سن افراد، نوع مریضی و محل مورد درمان انتخاب و زده می‌شوند.

مراقبت بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

 

قیمت طب سوزنی در مراکز‌های درمانی

وسایل لازم در این طب، به علت اینکه در کشورمان یافت نمی‌شود و گاهی خود پزشک متخصص مجبور می‌شود به چین سفر کند و تمامی وسایل را از آنجا تهیه کند، کمی قیمت این نوع درمان را بالا برده و نکته‌ی بعدی درمورد قیمت این است که پزشک متخصص 30 الی 120 دقیقه برای هر بیمار وقت می‌گذارد و به همین دلیل قیمت این طب کمی بالاتر از ویزیت‌های معمولی می‌باشد.

هزینه‌ی این نوع درمان در ایران 100تا 120 هزار تومان می‌باشد و معمولا تعداد جلسات بین 8 تا 15 جلسه است که بستگی به نوع بیماری فرد دارد.

فواید

این روش، یک راه بی‌خطر و آسان برای مریضانی است که دردهایی در نقاط مختلف بدن مثل گردن، سر، زانو، کمر، گوش، پوست و… دارند. روشی بسیار بی خطر نسبت به سایر روش‌های درمانی اعم از جراحی‌های خطرناک، استفاده کردن از داروها و مسکن‌های شیمیایی می‌باشد. گاهی ممکن است افراد، با انجام جراحی و یا خوردن قرص‌های گران قیمت احساس خوبی نداشته باشند و یا بعد از مدتی دوباره درد به سراغشان بیاید؛ اما طب سوزنی این گونه نیست و با انجام این طب، تمام دردها در نقاط مختلف بدن کاهش پیدا کرده و تا حدودی هم از بین می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی در مورد این طب می‌گوید که خواص بسیار زیادی دارد و در بهبود بیماری‌های بسیاری از جمله چاقی، ناباروری، آسم، جوش و یا آکنه، بی‌خوابی، کمر درد و… بسیار موثر و کارآمد است.

مراقبت بعد از طب سوزنی چیست و چگونه است؟

 

عوارض طب سوزنی

اولین عوارض این نوع درمان، خستگی می‌باشد. افراد معمولا بعد از دو یا سه جلسه بعد از انجام طب سوزنی احساس خستگی می‌کنند؛ به این معنا که بدن آن‌ها به شدت به استراحت نیاز دارد.

دومین عوارض این درمان، شدت درد می‌باشد. شدت درد بستگی به نوع بیماری و نقاط مختلف بدن افراد است که معمولا قسمت‌هایی مثل روده‌ی بزرگ، دست و پا تا 24 ساعت درد دارد؛ اما بعد از آن درد کمتر می‌شود و پس از مدتی از بین می‌رود.

سومین عوارض این نوع درمان، کبودی بعد از انجام طب می‌باشد. در قسمت‌هایی از بدن که در آن سوزن رفته، کبودی‌هایی به وجود می‌آید. این کبودی به دلیل تجمع خون در مناطقی است که طب سوزنی روی آن انجام شده است. جای نگرانی برای این موضوع نیست زیرا به محض اینکه درد از بین برود، این کبودی‌ها هم برطرف می‌شود.

یکی دیگر از عوارض انجام طب سوزنی، بی‌حالی می‌باشد. افراد بعد از انجام طب سوزنی بی حال می‌شوند. این یک امر طبیعی است اما برای اینکه بعد از انجام طب سوزنی دچار بی حالی نشوید بهتر است که قبل از انجام آن کمی خوراکی و غذا بخورید.

نکته‌ی مهم در انجام این طب این است که حتما خانم‌های باردار باید با پزشک خود مشورت کنند و اجازه‌ی آن‌ها را بگیرند؛ همچنین افرادی که بیماری اختلال در خونریزی دارند یا خون آن‌ها رقیق است نباید از این طب سوزنی استفاده کنند چراکه خطر خونریزی در آن‌ها وجود دارد.

اما به هیچ عنوان نگران نباشید، این عوارض هیچ جای نگرانی ندارد. چراکه پس از چند روز تمامی این موارد برطرف شده و شما نیز احساس بهتری دارید. همچنین با انجام مراقبت‌های بعد از طب سوزنی، می‌توانید تا حد زیادی از ایجاد عوارض آن پیشگیری کنید.

 

کلام نهایی

همانطور که گفته شد، طب سوزنی از زمان‌های بسیار گذشته بکار گرفته شده و برای درمان بسیاری از دردها استفاده می‌شود. این روش درمانی، کاملا در ایران جا افتاده است و بسیاری از کلینیک‌های طب سوزنی توانسته‌اند با کمک به بیماران با استفاده از این روش و تسکین دردهایشان، رضایت آن‌ها را به خوبی جلب کنند و در نتیجه طی چند سال اخیر، این روش به عنوان پرطرفدارترین راه برای درمان در میان مردم شناخته شده است. اما برای آنکه پس از درمان حتما جواب بگیریم و از هدر رفتن زحمات و هزینه‌ها جلوگیری شود، باید به تمامی مراقبت‌های پس از آن توجه کنیم. بسیاری از افراد متاسفانه به علت عدم توجه به این موارد، با مشکلات مختلفی روبرو شده‌اند. آن‌ها تصور می‌کنند که پس از طب سوزنی دیگر نیازی به مراقبت و رعایت نکات توصیه شده از سوی پزشک نیست؛ در نتیجه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند که فرایند درمان را را با اختلال روبرو می‌کنند و اثرات آن را کاهش می‌دهند. توجه داشته باشید که هم قبل و هم بعد از انجام طب سوزنی، باید توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و به تمام آن‌ها توجه کنید.

امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفید و موثر بوده باشد. در صورت تمایل، مطالب دیگر سایت ما را نیز مطالعه کنید و نظرات خود را برای ما کامنت بگذارید.

تماس با ما